Rubriky
Nezařazené

Barevné bydlení

Barvy dokáží ovlivnit mnohé. Některé budou působit útulně, ale také studeně nebo neosobně. Vhodně vybranými barvami můžete doslova kouzlit. Prosvětlíte prostor, opticky zvětšíte, snížíte nebo naopak vizuálně zvýšíte stropy. Při výběru barvy určitě vezměte v potaz do jaké místnosti barvu volíte. V ložnici vymalované červenou agresivní barvou se vám nejlépe usínat nebude. Konečnou barvu ovlivní intenzita světla proudícího do místnosti. Chcete-li aby místnost působila opticky větší, použijte světlé odstíny vanilkové nebo šampaňské barvy. Optickému rozšíření místnosti pomůžete i vymalováním vodorovných pruhů na podlaze.

paleta barev

Pokud potřebujete zvýraznit výšku místnosti, pruhy na zeď namalujte ve svislé poloze. Stěny nemusíte vymalovat čistě jednobarevně. Pokud máte rádi vzory, tapetujte nebo použijte váleček či šablonu. V dřívějších dobách byste jen stěží našli byt, kde by alespoň jedna místnost nebyla vymalována válečkem. Trh nabízí nepřeberné množství válečků se vzorem. Nemožné není nechat si vyrobit vlastní váleček na míru. Jste-li dostatečně odvážní a kreativní můžete si sami vyrobit šablonu. Ozvláštnit jednobarevnou stěnu můžete i vlastnoručně malovaným ornamentem. Třešničkou na dortu k dotvoření místnosti je výběr vhodného nábytku. I v tomto případě je výběr barev důležitý.

modrý pokoj

Nevhodně vybranou barvou nábytku můžete pokazit celý vzhled místnosti. Jednoduchými světlými barvami dosáhnete čistého a vzdušného vzhledu. Nezapomeňte si rozvrhnout kolik barevného nábytku chcete do místnosti umístit. Nepodceňujte ani barevnost doplňků a nezapomeňte, že někdy méně je více. Jestli chcete ladit více barev do hromady ujasněte si jestli jste zastánci velkých kontrastů nebo dáte přednost jemným odstínům základní barvy. Máte-li doma starý kousek nábytku, můžete ho zrenovovat a nabarvit podle svých představ.