Oznámil vám váš zubař, že vám musí vytrhnout zub? Pokud jde o plánovaný zákrok, a je nezbytné, aby byl zub z ústní dutiny odstraněn, pak byste se na to měli náležitě připravit. Čím důkladnější bude příprava, tím lépe celou proceduru zvládnete.
Na tento den si nic neplánujte
Extrakce zubu v Praze je vždy poměrně náročná záležitost, jedná se o otevřenou ránu, která krvácí, a organismus potřebuje zejména dostatek klidu k regeneraci. Nejvíce komplikací vzniká zejména tehdy, jste-li pracovně vytížení, vyčerpaní, unavení a podráždění. Snažte se na tento den nic neplánovat, vezměte si volno a dopřejte si nějakou relaxační terapii.
Přípravná fáze k extrakci zubu začíná již den předem, ulehněte k spánku o něco dříve, abyste se dobře vyspali, vyhněte se alkoholickým nápojům a těžkým pokrmům, zejména smaženému jídlu a uzeninám. Před odchodem k zubaři se nasnídejte vydatně, ale opět si dopřejte lehce stravitelný pokrm. A nezapomínejte na důkladnou hygienu, ta je před návštěvou zubní ordinace nutná.
Potíže nastanou až po výkonu
Uvědomte si, že samotné vytržení zubu bolestivé není, protože se extrakce provádí v lokální anestézii. Je to naprosto bezbolestný zákrok a naopak vám může být líto zubaře, protože zatímco vy si klidně sedíte v křesle, on musí vynakládat fyzickou námahu, aby zub z čelisti vyprostil.
Potíže nastanou až poté, co odezní anestetikum. To už ale budete pravděpodobně doma, a na tuto situaci buďte připraveni. Mějte nachystané léky proti tišení bolesti, nejlépe takové, co vám váš zubař doporučí, a pak si dopřejte naprostý klid. Ránu nevyplachujte vodou a jezte měkké pokrmy, např. rozvařenou rýži, pudink, zeleninové polévky, rozmixované omáčky atp. Zubař vám také popíše, jak provádět hygienu, a jak dávat pozor, abyste neodstranili krevní sraženinu, která je velmi důležitá pro samotný proces hojení rány. Napomáhat vám také mohou jemné reflexní masáže chodidel, buď od partnera, nebo alespoň formou automasáže.