Rubriky
Mobil

Jak vybrat ideální mobil pro seniory? Na co je nutné se pořádně zaměřit?

Potřebujete vybrat nový mobilní telefon pro své rodiče nebo prarodiče? Podle čeho vybrat mobil pro seniory, co by měl a neměl mít? Jak vybrat co nejlépe? 

Jak vybrat ideální mobil pro seniory? Na co je nutné se pořádně zaměřit? 

Stejně jako u dětí, jsou mobily u seniorů dnes již nutností. Důvod je prostý, kontrola. Pokud máte strach o své blízké, je nejjednodušším způsobem, jak se přesvědčit, že jsou v pořádku, spojení za pomocí mobilu. Navíc, pokud jsou senioři i osamělí, můžete si s nimi kdykoliv popovídat. Je tedy logické, že i senioři by měli mít svůj vlastní mobilní telefon, dokonce některé přístroje jsou dnes vybaveny i nouzovým tlačítkem, které lze kdykoliv stisknout a přivolat si tak pomoc záchranářů. Jak ale ideální mobil pro seniory vlastně vybrat? 

seniorka s mobilem

Tlačítka nebo ne? 

Doba jde dopředu a nutno dodat, že velká řada seniorů si dneska dokáže dost dobře poradit i s chytrým mobilem. Ale pro většinu starších lidí je chytrý telefon ještě stále velkou neznámou a může se jim dost špatně ovládat. To hlavně proto, že dotykový displej je hodně citlivý a kdykoliv se lze překliknout. I z tohoto důvodu je lepší vybírat pro seniory tlačítkové telefony a těch je na trhu stále celá řada. Můžete vybrat rovnou model, který je určen pro starší osoby, ale můžete vybírat i obyčejné tlačítkové telefony, které mohou i řadu dalších doplňkových funkcí. I tlačítkový mobil může mít fotoaparát a připojení k internetu, jsou tedy možné i videohovory. 

mobil pro seniory

Na velikosti záleží 

U mobilního telefonu, který je určen pro seniory, je podstatná velikost displeje, který by měl být dost velký na to, aby z něj senior vše přečetl. Nutně to ovšem neznamená, že musí být displej co největší. Mnohem důležitější je nastavení velikosti písma. Za to u tlačítek si dejte větší pozor. Tlačítka by neměla být blízko u sebe, pak hrozí, že se senior snadno překlikne. Měla by se ale snadno mačkat, což je lepší pro samotné ovládání. 

U seniorů se zdravotními potížemi určitě zvažte mobilní telefony, které disponují nouzovými tlačítky. V případě, že se něco stane, stačí ho aktivovat a pomoc přijde, aniž by senior musel vytáčet číslo.