Rubriky
Nezařazené

Je lepší pořídit si dům, nebo byt?

Při koupi nemovitosti se spousta lidí rozhoduje, zda zvolit rodinný dům, nebo raději bytovou jednotku. Pro každého je vhodné něco jiné, a dle toho by se každý měl řídit. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody toho kterého bydlení?

BYT

Byty si obvykle lidé volí z důvodu, že chtějí bydlet v centru města, kde se rodinné domy shánějí náročněji, nebo to zkrátka mají blíž do práce. Byt jako takový má však i jiné výhody. Například ty, že údržba bytu není zdaleka tak náročná, nejsou potřeba tolik časté opravy, a byty mají delší životnost. Náklady na opravy se obvykle rozdělí mezi všechny majitele bytů, takže ve výsledku vycházejí levněji, což spousta lidí ocení. Pokud člověk tráví hodně času prací, nemá zkrátka čas na údržbu domu, a případnou péči o zahradu, takže je pro něj bydlení v bytě lepší volbou. Co se však soukromí týče, musí se počítat s tím, že na chodbě budete denně potkávat sousedy, a často je uslyšíte až do svého obýváku. Někteří bývají hluční, jiní vás budou zase sledovat, a vědět o každém vašem kroku. Rovněž se budete muset obejít bez zahrady, která nabízí možnost letního koupání, či jiných aktivit. A nakonec i mezi členy domácnosti nebude dostatek soukromí, protože stěny v bytech nebývají dostatečně tlusté.

modrý dům

+ Snazší údržba

+ Levnější opravy

– Méně místa

– Méně soukromí

modrá bytovka

DŮM

Rodinný dům je vhodný pro rodiny s dětmi, nebo pro lidi, kteří mají rádi svůj klid, a cení si svého soukromí. V domě je obvykle více místa, takže si kolikrát člověk může ve vlastním domě otevřít svůj vlastní podnik. Zahradu si zařídíte dle svých potřeb, a nikdo cizí vás nebude rušit nočním pobíháním, které se ozývá ze stropu. Co se však oprav týče, vše bude jen a jen na vás, takže například rekonstrukce střechy vyjde na statisíce. 

+ Větší prostor

+ Více soukromí

+ Více možností

– Větší poplatky

– Častější opravy