Rubriky
Technika

Klimatizační technika

Princip

Tohle zařízení v dnešní době potkáváme na mnoha místech. Patří již k základnímu vybavení osobních automobilů, protože když vůz necháme na parkovišti uprostřed léta, tak stačí krátká doba a teplota uvnitř rapidně stoupá. Jet v takovém vedru je velmi vyčerpávající, takže klimatizaci mnohdy opravdu oceníme. V nemovitostech jsou tyto zařízení o dost větší, protože musí vychladit mnohem větší prostor.

klimatizační zařízení

Zde se nejčastěji setkáme s řešením, kdy máme vnitřní a venkovní jednotku, protože to dosahuje nejlepších výsledků. Ve vnitřní totiž dochází k odpařování, což samozřejmě zajistí ochlazení. Následně jde chladivo do venkovní části, přičemž zde jednotka topí, aby se nepotřebné teplo odvedlo ven z nemovitosti. Celý tento oběh se stále opakuje, abychom požadovanou teplotu měli v interiéru dlouhodobě. Kromě chlazení však můžeme klimatizací také topit, akorát při nižších teplotách se to po finanční stránce nevyplatí.

Vhodná klimatizace

Třeba u osobního automobilu si těžko vybereme, jaké zařízení do něj chceme namontovat. U nemovitostí je to však něco jiného, protože tam je výběr široký. Jestliže uvažujete v dlouhodobém horizontu a chcete zařízení, které bude zvládat vychladit daný prostor bez potíží, tak potom volte klasiku s vnitřní i venkovní jednotkou. Bude Vás to sice něco stát, a navíc se musíte připravit na stavební zásahy, kdy montáž stojí dost peněz, ale při dobrém výběru budete spokojení.

venkovní jednotka

Když se podíváme na výběr samotný, tak bychom měli sledovat řadu parametrů. Důležitým je rozhodně výkon, na který má vliv dost věcí. Kromě velikosti daného prostoru musíme hledět třeba na tepelné ztráty našeho objektu. Klidně se poraďte u prodejce, abyste měli jistotu, že dané zařízení je správnou volbou. Nezapomeňte se podívat na energetickou třídu , abyste neutratili zbytečně moc náklady na elektrickou energii.