Rubriky
Nezařazené

Mobilní telefon – pomocník nebo nepřítel?

Jako se říká o mnoha věcech – dobrý sluha ale zlý pán. Je nutné přiznat, že přesto jak jsou někdy mobilní telefony kritizovány, tak mají nespočitatelně mnoho výhod, které si ani neuvědomujeme. Každá mince má ale dvě strany. Stejně je to i s mobily. Čtěte dál a dozvíte se něco o výhodách i nevýhodách mobilů a nakonec i několik typů jak předejít nebo se zbavit závislosti na tomto zařízení.
Mobil můžeme použít i k zachycení nejlepších zážitků!

Výhody

Výhod mobilních telefonů využíváme každý den. Patří mezi ně neskutečně rychlá komunikace prostřednictvím SMS zpráv, možnost si s někým povídat na dálku, posílat fotografie, připojit se k internetu atd. Každý je zná a využívá je denně.

Nevýhody

S nevýhodami je to složitější. Většina z nich není na první pohled patrná, ale projeví se až po delší době. Přestože nám mobily v mnohém pomáhají, se skoro každou výhodou se pojí i nevýhoda. Hlavní výhodou/nevýhodou jsou hry a přístup k internetu. Možná neberete hry jako riziko pro dospělého člověka, ale existuje mnoho dospělých lidí, kteří jsou na hrách závislí. Možná hry nejsou rizikem zrovna pro vás, ale mohou být rizikem pro vaše děti. Na hrách vzniká rychle závislost, zvláště u malých dětí. Starší si mohou vypěstovat závislost na sledování videí nebo na sociálních sítích, které jsou bez problému dostupné pomocí internetu z každého „chytrého telefonu“.
Nestaňte se závislí na mobilním telefonu!

Jak závislosti předejít?

První způsob je omezovat čas na mobilu – sobě nebo dětem. Buďto vydržíte silou vůle, nebo existují aplikace, které vám po limitu, který si zvolíte, nedovolí hrát hry nebo užívat sociální sítě.
U dětí je řešení jednodušší. Prostě dokud mobil nepotřebují, tak jim ho nekupujte. Dokud dítě nemusí chodit samo domů a být bez rodičů či prarodičů delší dobu, tak mobil nepotřebuje, rozhodně ne v předškolním věku.

Jak se závislosti zbavit?

To už je těžší. Nejlepší je najít si jinou zábavu, například čtení nebo sport, u které nehrozí vznik závislosti, a jí se více věnovat. U závislých dětí je dobré čas hraní omezit a podmínit jinou činností – např. Abys mohl půl hodiny, hrát musíš vyskládat myčku. To neškodí ani u dětí, které závislé nejsou.